Rviden Amszterdamrl! www.malev.hu 2006.03.21. 14:24
Amszterdam
Amszterdam
tikalauz
szak Velencjben minden olyan, ahogyan az ember annyiszor olvasta, kpeken ltta - s mgis ms.
A vros kilencven aprcska szigetre plt, hatvan csatorna vlasztja el ezeket egymstl, m nem igazn, hiszen sszekti a tbb mint tven hasonlan homor s mgis klnbz hd. A csatornapartokat vez keskeny utccskk, ahol az r a kerkpros, ismers a tipikus nmetalfldi, magasba tr karcs hzak ltvnya - annyi kpeslapon lttuk mr - s mgis, a hangulat, amit rasztanak, utnozhatatlan. Az ember hamar bennfentes lesz - mr grachtnak hvja a csatornkat, s azt hiszi, tudja, melyik hdrl a legszebb a kilts: aztn a kvetkez hdon elbizonytalanodik, mert jabb csodra lel. A ltvny jra s jra visszatrsre ksztet - mert minden napszakban ms a fny, a vz msknt tkrzdik, de nem egyforma a kp a partrl, vagy a vzrl. Amikor az id engedi, zsfoltak a parti kvhzak, kis kils vendglk. Boldogsg, ha st a nap, de az amszterdamiaknak nem okoz depresszit a gyakori es sem.
Ebben a vrosban nehz tiknyvet olvasgatva jrklni, az ember tekintett mindig elvonja valami. Igaz, a puszta ltvnybl is kikvetkeztethet, hogy pldul a Herengracht a gazdagok negyede, bebocstst legfeljebb a 605-s szm alatti Willet-Holthuyzen mzeumba nyer az idegen - s oda se a porcelngyjtemny miatt rdemes igazn betrni, hanem mert a csatorna menti tipikus hzbels valamennyi szpsgt megcsodlhatjuk ebben az 1687-ben Hop br rszre emelt pletben, amely a mlt szzadig egyre bvlt s szplt.
Megbmulni val palotbl akad ezen a csatornaparton bsgesen, s trtnelmi ltnivalban nincs hiny a kvetkez, a Keizergracht mentn sem. Nevezetessgbl kevesebbet, gynyrkdnivalbl annl tbbet nyjt a Prinsengracht - s itt van Anna Frank hza is. A Rotzengracht egyik hzn tbla hirdeti, hogy itt hunyt el 1669-ben Rembrandt. Ms lmnyt ad a Singel - amelynek nevhez nem biggyesztik a gracht szcskt. A flkrv csatorna a virgpiacot veszi krl: vidm napraforgk, harmatos tulipncsokrok, fantasztikus nvnyek csalogatjk a bmszkodkat. s hogy ne kelljen messze fldrl rkezettnek megfosztania magt egy nvnyemlktl, vehet itt minden vmellenrzs prbjt kill virghagymt, magot, klnleges mdszerrel szrtott bujtvnyt.
A nyzsgs itt is folyamatos, de mi ez ahhoz kpest, ami kicsit odbb, az igazi vroskzpontban, az oda vezet utckon, tereken van. A Leidsepelin, a Rembrandtplein folyamatos ltvnyossgok helyszne: mutatvnyosok, alkalmi zenszek vernek itt tanyt. A f msor persze ks dlutn kezddik, flkrben ll a tmeg, s lesi a bvszeket, tznyelket, akik keverknyelven tapsrt esedezve mutatjk be tudomnyukat. A kznsg hls, itt senki sem siet. Egsz nap - jszaka is - lktet a vros, vibrl a leveg - s mgis rad a nyugalom.
A terekbl nyl mellkutckat semmikppen nem szabad, de nem is lehet elkerlni. telillatok a levegben, egyms mellett sorjznak a nemzeti vendglk, csak a vlaszts nehz. A vilg taln legjobb indonz, thaifldi zeiben gynyrkdhetnk, az elmaradhatatlan indiai, olasz, a grg, a francia ttermek knlatrl mr nem is beszlve. Itt bksen megfr a sokfle illat s z, s nincs abban semmi rendkvli, ha az orosz tangharmoniks bcsi operettet is jtszik.
A hollandok nyitottak, s nem csak a sokflesget fogadjk be, magukat is megmutatjk. A magas, keskeny hzak ablakn nincs fggny, estefel gnek a villanyok, a lakk nem rejtik el titkaikat, szinte kitrulkoznak. Az ablakok meztelensge vonzza a tekintetet, a kpzelet megldul, olyan knny mest kerteni egy-egy elegnsabb, avagy ppen szernyebb berendezs szoba lttn. Pedig ezek a keskeny pletek htrafel terjeszkednek, s a legizgalmasabb helyisgek ppen hogy rejtve maradnak az illetktelenek ell. Mint ahogy a piroslmps negyedben is csak a knlat lthat a kirakatban: ott lnek a hlgyek, fiatalok, idsebbek, szebbek, csnycskk, kvrek, sovnyak, kirv - vagy taszt - egy szl fehrnemben, de ha jn a kuncsaft, a fggnyt behzzk.
Ha Hollandia - Nmetalfld -, akkor Rembrandt. Olyan hatalmas anyag gylt ssze, hogy kt rszletben mutatjk: a msodik, az oktbertl az v vgig nyitva tart rendkvli killtson Rembrandt ksei korszakban kszlt, ritkn mutatott rzkarcai, rajzai lthatk. Ha valaki lemarad rla, nincs oka aggodalomra: a Rijks lland killtsn Rembrandt, Vermeer, Hals, Jan Steen festmnyei mindig megcsodlhatk, s rdemes benzni a Rembrandt-hzba - avagy ms kor ms gynyrsgrt a Van Gogh Mzeumba. Csalds itt sem ri az utazt. |